Obsah

Konference Ostrovy života

25.-26. únor 2019

Brno, hotel Holiday Inn

Chci se zúčastnit

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Vody je méně! Je to pravda?

Voda je zázračná sloučenina, sloučenina, která s velkou pravděpodobností napomohla ke vzniku života. Bez vody nemůžeme žít. Voda je pro většinu z nás úplnou samozřejmostí. Otočíme kohoutkem a teče. A bude to tak i do budoucna?

Voda je na jedné straně jednou z velmi častých sloučenin v našem dohledném vesmíru, na straně druhé v současnosti nedostatkový produkt na mnohých částech naší planety. Bohužel i nás se tento problém začíná týkat. Jistě jste v mnohých zpravodajstvích zaslechli o problému sucha v městských aglomeracích jako je Praha, Brno, ale také v celých krajích. Jedná se zejména o kraj Středočeský a Jihomoravský.

Co je alarmující? To, že oblasti sucha se s každým rokem zvětšují.

Čím to je? Odpověď je na první pohled jednoduchá. Česká a Slovenská republika jsou místa, kde řeky pramení. Veškerá voda tak odtéká. Tedy ta voda, kterou nezadrží krajina. Bohužel s rostoucím suchem, schopnost krajiny udržet vláhu klesá. A pomáháme i my. Výstavbou zabetonovaných ploch v podobě městských aglomerací, logistických center, velkých voltaických elektráren a nevhodným zemědělstvím spolu s ostatními vlivy.

Vody je méně! Je to pravda?

Méně prší? Ne, v celkovém úhrnu za rok spadne stále stejně srážek, rozdíl je v tom, za jakou dobu toto množství spadne. Dříve několik dní mírně a lehce pršelo. Nyní, ze zatím neznámých důvodů za pár hodin v přívalovém dešti spadne třeba měsíční úhrn srážek v dané oblasti. Pochopitelně v mezidobí neprší a půda vyschne. A jak jsem již psal, přeschlá půda vodu nezadrží, voda odteče!

Co s tím? Každý asi řekne, zadržme vodu! Jak? A zde jsem přesvědčen, že každý z nás může přispět trochou do mlýna.

Prvním krokem mohou být vegetační střechy. Tato střecha zadrží vodu. Bohužel v současném průběhu srážek ne všechnu, která najednou spadne. Je ji tedy třeba jímat, a když je sucho, použít na zálivku. Co tím získáme? No přece zelenou střechu? A proč? Zde je hned několik důvodů. Zelená střecha ochlazuje dům, spousta střech ochladí sídliště a spousta sídlišť ochladí město. Zadržíme vodu ve velkých plochách a tím změníme mikroklima ve svůj prospěch Druhým důležitým momentem je prodloužení životnosti celé střechy a to minimálně o patnáct let. Když přidáme využití technologií voltaických panelů umístěných na jižní a východní stěny budov získáme energii pro čerpání vody ze zásobníku na střechu a navíc budovu opět ochlazujeme, bude přece v těchto místech zastíněná. Navíc energii ostrovního řešení můžeme využít i na napájení dalších 12cti voltových technologií, které již máme v budově, nebo můžeme mít.

Na závěr jistě ještě jedna otázka? Proč teď a proč my?

Tady si dovolím příklad z mého dětství. Když jsem byl malý, jezdil jsem s rodiči do míst, kde se historicky nacházel nevelký rybník, asi 1,5 ha. Ten byl v padesátých letech zasypán. Byl součástí církevního areálu, tak asi tušíte proč. Místní si stěžovali, že po jeho likvidaci během několika let došlo ke změně klimatu. Začalo méně pršet a pršelo jinde.

Tento rybník byl v osmdesátých letech obnoven, nevím proč, ale byl. A věřte i já jsem zaznamenal změnu. Začalo více pršet. Tuto změnu potvrzovali i místní rodáci Došlo k prokazatelné změně mikroklimatu. Proč to bylo v té době, se nikdo neptal. Prostě nazrál čas.

Já věřím, že nastal čas, abychom o budoucnosti svých dětí, vnuček a vnuků přestali pouze mluvit, ale hlavně činit. V principu se máme dobře. Dominantní většina z nás má co jíst, kde spát, na dovolenou, zábavu. Mám pocit, že nám všem chybí vizi, důvod. A zdravý život našich budoucích je podle mne dost velkým důvodem pro naplňování vizí a cílů i těch nejsmělejších.

Hledání, jak na to, ukázky praktických možností, způsobů, jak bojovat se suchem, jak efektivně využívat srážkovou vodu a tzv. šedou vodu a zároveň tím tak ovlivnit mikroklima v zastavěných oblastech. To je konference Ostrovy života. Věřím, že děláme první krok k budoucnosti s dostatkem blahodárné sloučeniny, jež voda se nazývá.